Wybór właściwego Adwokata jest pierwszym krokiem do ocenienia szansy na wygraną w sprawie.

Adwokat Julia Tylewska

Roszczenia związane ze szkodą komunikacyjną

dodano: 2025-02-05

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę komunikacyjną 


Jakie roszczenia powstają w związku ze szkodą komunikacyjną? 


→ Jeżeli wskutek zdarzenia drogowego doszło do uszkodzenia pojazdu, mamy do czynienia ze szkodą na mieniu, która ma wymiar wyłącznie majątkowy. 

  • co do zasady niezależnie od dokonania naprawy pojazdu, należne jest stosowne odszkodowanie. Zatem odszkodowanie można wyliczyć na podstawie hipotetycznych kosztów w ramach sporządzonej kalkulacji, jak i faktycznie poniesionych wynikających z faktur. 

  • Jeżeli szkoda jest rozliczana na podstawie OC, należne są uzasadnione koszty naprawy, nie ma przeszkód by pojazd został naprawiony w ASO, za pomocą części oryginalnych. 

  • W przypadku AC bardzo istotne są postanowienia “Ogólnych Warunków Ubezpieczenia” tzw. OWU, w zależności od wariantu zawartej umowy dobrowolnego ubezpieczenia, mogą pojawiać się pewne ograniczenia co do części zamiennych, stawek za roboczogodzinę, czy potrącenia amortyzacyjne.

  • W ramach odszkodowania przysługują nie tylko koszty naprawy pojazdu, ale również koszt najmu pojazdu zastępczego. W przypadku szkody częściowej - najem jest uzasadniony na czas naprawy pojazdu, zaś w przypadku szkody całkowitej pojazd zastępczy jest uzasadniony w trakcie poszukiwania nowego auta. 


→ Z kolei gdy wskutek zdarzenia dojdzie do uszkodzenia ciała czy też wywołania rozstroju zdrowia, a zatem gdy poszkodowany dozna pewnych obrażeń ciała dochodzi do powstania szkody na osobie


→ Szkoda na osobie może mieć wymiar:

  • niemajątkowy - zadośćuczynienie 

Rozmiar cierpień psychicznych poszkodowanego, negatywne odczucia związane z procesem leczenia i rehabilitacją wpływają na wymiar krzywdy. Wysokość zadośćuczynienia zależy od krzywdy, która podlega ocenie przez sąd. Ciężar wykazania krzywdy spoczywa na poszkodowanym. Służy temu zwłaszcza przesłuchanie powoda, zeznania świadków, opinia biegłego. 

  • majątkowy - odszkodowanie

Spowodowanie obrażeń ciała wiąże się z koniecznością odbycia procesu leczenia i rehabilitacji, koszt wizyt, dojazdów do placówek, samych leków, a także koszt opieki podlega zwrotowi w ramach odszkodowania. W tej kwestii również to poszkodowany powinien udowodnić konkretne koszty poniesione na leczenie, czy opiekę, posiłkując się dokumentami, zeznaniami świadków, przesłuchaniem strony powodowej. 

W przypadku wpływu zdarzenia na zdolność do pracy poszkodowanego, zwiększenia jego potrzeb życiowych, czy zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość, poszkodowany może dochodzić renty wyrównawczej.     


roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie można kierować do sprawcy lub ubezpieczyciela. Wybór w tej kwestii należy do poszkodowanego. Warto jest skierować roszczenie przeciwko ubezpieczycielowi, od którego późniejszą egzekucja roszczenia byłaby łatwiejsza. Ponadto w przypadku pozwania jednego podmiotu, np. sprawcy istnieje możliwość „przypozwania” w tym wypadku ubezpieczyciela, aby wstąpił do sprawy sądowej. 


→ opłata od pozwu w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie jest zależna od wartości przedmiotu sporu i jest wskazana w art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: 

do 500 złotych - w kwocie 30 złotych;

ponad 500 złotych do 1500 złotych - w kwocie 100 złotych;

ponad 1500 złotych do 4000 złotych - w kwocie 200 złotych;

ponad 4000 złotych do 7500 złotych - w kwocie 400 złotych;

ponad 7500 złotych do 10 000 złotych - w kwocie 500 złotych;

ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych - w kwocie 750 złotych;

ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych - w kwocie 1000 złotych;

powyżej 20 000 złotych - 5% wartości przedmiotu sporu 


→ wartość przedmiotu sporu szczególnie w sprawach o zadośćuczynienie może być wysoka, co wiąże się z dużą opłatą, którą trzeba wnieść składając pozew do sądu. Przykładowo, gdy żądamy zasądzenia kwoty 500 000 zł to opłata od pozwu będzie wynosić aż 25 000 zł. W takiej sytuacji warto skorzystać jest z instytucji zwolnienia od kosztów sądowych, wykazując iż powód nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie i rodziny. Sąd może zwolnić w całości lub w części od ponoszenia kosztów. 


Ubezpieczyciele często zaniżają wysokość odszkodowania, powołując się na zasadę minimalizacji szkody i współpracy poszkodowanego, wskazując swoje warsztaty naprawcze, oferujące zniżki, naprawę na innych częściach niż oryginalne. Podobnie często dochodzi do przyznania zbyt małego zadośćuczynienia, nieadekwatnego do rozmiaru krzywdy. Wprawdzie w toku postępowania likwidacyjnego sporządzana jest opinia w oparciu o przedłożoną przez poszkodowanego dokumentację medyczną, jednakże bez przeprowadzenia osobowych źródeł dowodowych często przyznane zadośćuczynienie nie jest adekwatne do rozmiaru cierpień. 


Warto jest wejść w polemikę z ubezpieczycielem, skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, aby uzyskać odpowiednie odszkodowanie i zadośćuczynienie. 


Skontaktuj się ze mną. Jestem adwokatem zajmującym się walką z ubezpieczeniami, który przeprowadzi Cię przez proces sądowy i dzięki zaangażowaniu i indywidualnemu podejściu da Ci szansę na wygranie w sprawie! 

  • Zadzwoń lub napisz SMS: (+48) 793 788 328

  • lub napisz e-mail: adw.julia.tylewska@gmail.com

  • Siedziba kancelarii znajduje się przy ul. św. Mikołaja 1 lok. 14, (15-419 Białystok); odwiedź mnie po uprzednim umówieniu się.