Wybór właściwego Adwokata jest pierwszym krokiem do ocenienia szansy na wygraną w sprawie.

Adwokat Julia Tylewska

POMOC Z URZĘDU

Pomoc za darmo z urzędu


Zarówno w postępowaniu cywilnym, karnym i administracyjnym możliwe jest otrzymanie pomocy prawnej z urzędu, przez co należy rozumieć przydzielenie przez sąd pełnomocnika/obrońcy, którego koszty pokryje Skarb Państwa. 

Przyznając pełnomocnika/obrońcę z urzędu sąd zwraca się do odpowiedniej Okręgowej Rady Adwokackiej lub Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu wyznaczenia osoby, która zostanie przydzielona do Państwa sprawy.

Jednakże wnosząc o wyznaczenie pełnomocnika/obrońcy z urzędu można od razu wskazać konkretnego adwokata lub radcę prawnego, który będzie przydzielony z urzędu. 

  • Przykładowo mogą Państwo wskazać mnie jako adwokata, który zostanie przydzielony z urzędu. 


Zapraszam do lektury tego krótkiego artykułu by poznać jakie są zasady przyznawania pomocy prawnej z urzędu oraz do kontaktu gdyż jako adwokat pomogę Państwu sporządzić wniosek o pomoc prawną z urzędu i wypełnić odpowiednie urzędowe formularze. 


Postępowanie cywilne 


Pełnomocnika z urzędu w procedurze cywilnej może otrzymać zarówno osoba fizyczna, osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową. 


  • Wnioskować o przyznanie pełnomocnika z urzędu może wnosić zarówno strona zwolniona od kosztów sądowych, jak i strona nie zwolniona od nich. Ponadto oba wnioski - o zwolnienie od kosztów jak i o pomoc prawną z urzędu można złożyć razem czy też osobno. Różnica polega na tym, iż jeżeli strona nie jest zwolniona od kosztów sądowych, wnioskując o pomoc prawną musi wykazać trudną sytuację finansową.  

  • Przyznanie pełnomocnika z urzędu jest uzależnione od wykazania takich przesłanek jak:

→ osoba fizyczna musi wykazać, że nie jest w stanie ponieść tego kosztu bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, 

→ osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową musi wykazać, że nie ma dostatecznych środków by ponieść ten koszt, 


  • Osoba fizyczna wnioskując o pełnomocnika z urzędu powinna załączyć do wniosku wypełniony formularz urzędowy: “Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania” i załączyć do wniosku. Formularz ten stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, które jest dostępne w Internecie. 


Postępowanie karne 


Procedura karna jest odmienna w tym sensie, iż są przypadki gdy oskarżony musi mieć obrońcę. Obligatoryjna zachodzi gdy:

  • oskarżony nie ma 18 lat, 

  • jest głuchy, niemy, niewidomy, 

  • ma wyłączoną lub ograniczoną poczytalność, 

  • z powodu jego stanu zdrowia istnieje wątpliwość co do udziału oskarżonego w postępowaniu lub prowadzenia obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny, 

  • zaistnieją inne okoliczności utrudniające obronę, 

  • w postępowaniu przed sądem okręgowym gdy zarzucono zbrodnię. 


→ Niezależnie od powyższego, podobnie jak w postępowaniu cywilnym - również w postępowaniu karnym można uzyskać obrońcę z urzędu z powodów finansowych. Aby to uczynić trzeba uzasadnić wniosek, iż oskarżony nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny. Nie funkcjonuje tutaj urzędowy formularz, zatem trudną sytuację finansową należy obszernie opisać w samym wniosku. 


→ Jeżeli w wyżej przedstawionych sytuacjach oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd przyznaje mu obrońcę z urzędu. Oskarżonym może być tylko osoba fizyczna, zatem wyłącznie taka osoba ma obrońcę z urzędu. 


  • Pomoc prawną z urzędu z powodów finansowych może otrzymać także strona inna niż oskarżony. Pełnomocnika z urzędu może otrzymać również pokrzywdzony (w postępowaniu przygotowawczym), oskarżyciel prywatny, oskarżyciel posiłkowy, 

  • Pełnomocnika z urzędu może otrzymać nawet osoba niebędąca stroną np. zatrzymany, osoba podejrzana, czy świadek - ale trzeba wykazać, że ustanowienie pełnomocnika wymaga interes danej osoby w tym postępowaniu. 


Postępowanie administracyjne 


W postępowaniu administracyjnym również istnieje możliwość przyznania pełnomocnika z urzędu z powodu trudnej sytuacji finansowej.


  • Pomoc prawną z urzędu może otrzymać zarówno osoba fizyczna (wykazanie, iż nie jest w stanie ponieść tego kosztu bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny), jak i osoba prawna oraz inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (wykazanie, iż nie ma dostatecznych środków by ponieść ten koszt), 

  • Wniosek o przyznanie pomocy prawnej składa się na urzędowym formularzu

  • Formularze stanowią załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2015 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy. 

  • W prawie administracyjnym prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym - całkowite polega na zwolnieniu od kosztów sądowych oraz przyznaniu pełnomocnika z urzędu. 


W sytuacji kiedy będą Państwo chcieli sporządzić wniosek o pomoc prawną z urzędu i wypełnić odpowiednie urzędowe formularze proszę o kontakt.   


  • Zadzwoń lub napisz SMS: (+48) 793 788 328

  • lub napisz e-mail: adw.julia.tylewska@gmail.com

  • Siedziba kancelarii znajduje się przy ul. św. Mikołaja 1 lok. 14, (15-419 Białystok) odwiedź mnie po uprzednim umówieniu się