Wizyta w sądzie - jak się przygotować?
Niewątpliwie pierwsza wizyta w sądzie może być stresującym doświadczeniem i budzić wiele pytań. Postępowanie sądowe jest wysoce sformalizowane, stąd przed udaniem się do sądu warto znać kilka podstawowych informacji, minimalizujących stres, które przedstawiam poniżej:
→ należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.
Istotne jest rozróżnienie pism otrzymywanych z Sądu:
- wezwanie - stawiennictwo obowiązkowe
- zawiadomienie o terminie rozprawy - stawiennictwo nieobowiązkowe
→ dress code formalny - ubiór powinien być dostosowany do powagi sądu, a zatem zaleca się elegancki, skromny strój, w stonowanej kolorystyce,
→ przed każdą salą sądową znajduje się wokanda, czyli wykaz spraw, jakie są rozpoznawane danego dnia w tej sali. Warto sprawdzić czy Państwa sprawa widnieje w wykazie, czy nie została przeniesiona do innej sali, można również dowiedzieć się o której jest rozpoznawana następna sprawa, a zatem ile czasu przewidziano na rozpoznanie sprawy,
→ wchodząc na salę rozpraw należy się przywitać, standardowym “dzień dobry”, podobnie po zakończonej sprawie, wypada się pożegnać, mówiąc “do widzenia”,
→ może pojawiać się pytanie, czy na sali sądowej mogą być obecne oprócz stron, także osoby trzecie? Odpowiedź jest typowo prawnicza, a mianowicie to zależy, przede wszystkim od typu posiedzenia i rodzaju rozpoznawanej sprawy. Kwestia publiczności będzie omówiona w oddzielnym artykule.
→ gdzie usiąść na sali rozpraw? - sala sądowa ma określony rozkład, miejsce na sali jakie należy zająć zależy od tego, w jakim charakterze dana osoba występuje w sprawie. W centralnej części sali zasiada skład orzekający. Stojąc naprzeciwko ławy sędziowskiej, powód/wnioskodawca/oskarżyciel posiłkowy/oskarżyciel prywatny powinien usiąść po lewej stronie sali, zaś pozwany/uczestnik/oskarżony zasiada po prawej stronie. Na sali sądowej jest również miejsce dla publiczności oraz mównica dla świadków, posadowione naprzeciwko ławy sędziowskiej.
→ kiedy trzeba wstać w sądzie? - na sali sądowej co do zasady przyjmuje się pozycję siedzącą, są jednak sytuacje, w których trzeba wstać, a mianowicie:
podczas sprawdzania obecności po wywołaniu sprawy,
kiedy Sąd bezpośrednio się do Państwa zwraca,
w czasie składania przyrzeczenia przez świadka,
świadek składający zeznania, a także przesłuchiwana strona,
publikacja orzeczenia - w czasie ogłoszenia wyroku należy wstać, natomiast w przypadku wygłaszania ustnych motywów rozstrzygnięcia przez Sąd oraz ogłoszenia postanowienia można usiąść.
→ Sąd może zezwolić na przyjęcie pozycji siedzącej, przykładowo z powodów zdrowotnych.
→ do Sędziego należy zwracać się “Wysoki Sądzie”.
→ Sąd informuje o zakończeniu sprawy, można wtedy opuścić salę, przy czym świadkowie - po złożeniu zeznań - mogą za zezwoleniem Sądu opuścić wcześniej salę.